Wiążesz swoją przyszłość z transportem ciężkim? Już teraz sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy na TIRa, czyli zestaw składający się z ciągnika siodłowego i naczepy.

Jakie prawo jazdy wybrać?

Myśląc o zostaniu kierowcą TIRa, należy pamiętać, że niezbędne będą do tego odpowiednie dokumenty, które nadają uprawnienia do kierowania tak dużym pojazdem.

Podstawową kategorią pozwalającą na prowadzenie samochodu większego niż osobowy jest prawo jazdy C1. Umożliwia nam ona na kierowanie lekkiego samochodu ciężarowego z przyczepą o masie całkowitej pojazdu od 3,5 t do 7 t. Wybierając kategorię C, możemy pozwolić sobie na prowadzenie ciężarówki o masie przekraczającej 3,5 tony z lekką przyczepą lub tak zwanej solówki. Wybór rodzaju prawa jazdy zależy od tego, jakim samochodem będziemy się chcieli w przyszłości poruszać.

Zdobywając kategorię C+E, kierowcy posiadają największe możliwości – może prowadzić ciągnik siodłowy z naczepą, których masa całkowita wynosi aż do 40 ton. Z tego powodu jest to najczęściej wybierana opcja. Należy również pamiętać, że aby przystąpić do egzaminu, który umożliwi otrzymanie  prawa jazdy kategorii C lub C+E, należy być posiadaczem uprawnień na kategorię B. Warto wiedzieć, że aby zawodowo prowadzić tak zwanego TIRa, trzeba posiadać odbyty kurs na przewóz rzeczy, czyli tak zwaną kwalifikację wstępną. Kierowcy muszą ją odnawiać co kilka lat. Ponadto po zdaniu egzaminu należy wyrobić kartę kierowcy, pozwalającą na poruszanie się ciężarówkami wyposażonymi w tachografy cyfrowe, czyli urządzenia rejestrujące wszystkie czynności kierowcy w pojeździe.

Kto może uzyskać prawo jazdy kategorii C+E?

Przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii C może osoba, która ukończyła 21 rok życia. Na kurs przygotowujący do egzaminu można zapisać się już na trzy miesiące przed 21 urodzinami. Istnieje jednak opcja, aby zdobyć prawo jazdy tej kategorii już w wieku 18 lat. Trzeba wówczas uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej. Po przejściu części wstępnej, która trwa 280 godzin, można uzyskać prawo jazdy kategorii C+E już na początku wkraczania w dorosłe życie.

Wymagania stawiane przyszłym kierowcom TIRa

Oprócz zdobycia odpowiedniego dokumentu, osoba ubiegająca się o pracę w zawodzie kierowcy zawodowego powinna również posiadać odpowiednie orzeczenia lekarskie. Koszt jego wydania  waha się od 100 do 150 złotych. Wymagane są również orzeczenia psychologiczne, które nie wskazują na istnienie jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Konieczne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji zawodowych. Otrzymuje się je po przejściu egzaminu państwowego. Podobnie jak wszystkie pozostałe  orzeczenia, musi być odnawiane co pięć lat. Nie trzeba jednak zdawać ponownie egzaminu. Wystarczy ponowny udział w kursie.

Ile kosztuje prawo jazdy na TIRa w 2023 roku?

Przygotowując się do uzyskania prawa jazdy kategorii C, należy pamiętać, że jest ono bardziej kosztowne niż prawo jazdy kategorii B. Kurs na prawo jazdy kategorii C kosztuje 2700 złotych, a jeżeli interesuje nas kurs łączony C + E, musimy przygotować się na wydatek wynoszący 4600 złotych. Trzeba również pamiętać o kosztach kwalifikacji wstępnej, wynoszących około 2000 złotych oraz wyrobieniu karty kierowcy – około 150 złotych.

Badanie lekarskie i psychologiczne

Badanie lekarskie i psychologiczne

Zanim rozpoczniemy kurs na prawo jazdy kategorii C i E, koniecznie musimy wyrobić w starostwie Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Aby było to możliwe, wcześniej należy wykonać badania lekarskie i psychologiczne (łączny koszt ok. 350 zł).

Egzamin państwowy na kategorię C+E

Po zakończeniu kursu w szkole nauki jazdy, czeka nas egzamin państwowy. Podejście do egzaminu praktycznego na kategorię C+E wynosi 245 zł. Egzaminu teoretycznego się nie praktykuje. Po zdaniu testu praktycznego, pozostaje nam jeszcze wymiana prawa jazdy, co wiąże się z kolejną opłatą, tym razem jest to 100,5 zł.

Przygotowując się do wyjazdu zagranicznego, przydatny może być również dokument międzynarodowego prawa jazdy. Jest to uprawnienie wydane w formie książeczki, w którym znajduje się odpis polskiego dokumentu prawa jazdy przetłumaczony na kilka języków. Dokument ten pozwala nam na samodzielne prowadzenie pojazdu poza granicami Unii Europejskiej. Koszt jego wyrobienia to niecałe 36 zł.I

3.2/5 - (32 votes)
2024Copyright © F.H.U. "BOS" S.C | RODO i Polityka Prywatności | Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Adimo.pl