W ostatnich latach polski rynek usług transportowych znacząco się rozwinął. Zauważalny jest wzrost liczby busów i aut dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony. Do tej pory, transport towarów takimi autami nie wymagał specjalnego pozwolenia. Wkrótce ma się to zmienić. Licencja transportowa do 3,5 tony DMC ma obowiązywać od 2022 roku. SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI »

Licencja transportowa a nowe przepisy

Zgodnie z uchwalonymi już przepisami z 15 lipca 2020 roku, z dniem 20 maja 2022 roku wejdzie w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 2020/1055. Ma ono ogromne znaczenie dla branży transportowej, ponieważ zmienia ono brzmienie obowiązujących od kilku lat innych rozporządzeń nr 1071/2009, 1072/2009 i 1024/2012. Co to oznacza dla przedsiębiorców w praktyce?

Wspomniane wyżej rozporządzenie wchodzi w skład tzw. pakietu mobilności i obejmuje swoim zasięgiem regulacje dotyczące pracy w zawodzie przewoźnika transportu drogowego. Najwięcej zmian dotyczy tych przedsiębiorców, którzy wykorzystują do pracy na europejskich trasach samochody o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, czyli popularne busy i “dostawczaki”.

Konkretnie chodzi o pojazdy lub zespoły pojazdów o DMC powyżej 2,5 tony. Istotny jest tutaj fakt, że zmiana przepisów nie obejmie przewozu osób. Jeśli transport odbywa się przy pomocy busa przewożącego nie więcej, niż 9 osób a DMC takiego pojazdu nie przekracza 3,5 tony, wówczas nie będą wymagane żadne nowe dokumenty lub pozwolenia.

Tel. kontaktowy w sprawie licencji transportowej dla firm:

Licencja na przewóz rzeczy do 3,5 tony dla firm

Pakiet mobilności zakłada, że przedsiębiorcy wykonujący usługi transportowe w Europie busami o DMC powyżej 2,5 tony (a poniżej 3,5 tony), będą musieli spełnić te same warunki, które dotychczas były przewidziane dla transportu ciężkiego (powyżej 3,5 tony DMC). Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika to jest właśnie licencja krajowa.

Obowiązkowa będzie licencja transportowa do 3,5 tony DMC. Oznacza to, że jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów, każdy przedsiębiorca wykonujący transport międzynarodowy ww. pojazdami, będzie musiał zdobyć odpowiednie uprawnienia.

Jak uzyskać licencję transportową do 3,5 tony DMC?

Proces zdobycia licencji transportowej będzie taki sam, jak w przypadku firm korzystających z aut o DMC powyżej 3,5 tony. Choć przepisy krajowe uwzględniające pakiet mobilności nie zostały jeszcze opublikowane w Dzienniku Ustaw, możemy przybliżyć, jak wygląda to w praktyce.

Pierwszym krokiem jest zdobycie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Taki dokument wydawany jest jednocześnie z licencją międzynarodową przez Główny Inspektorat Transportu. Aby ją zdobyć, należy:

 • uzyskać certyfikat kompetencji zawodowej;
 • posiadać zabezpieczenie finansowe (w postaci pełnego sprawozdania finansowego zgodnego z ustawą o rachunkowości lub ubezpieczenia);
 • zdobyć zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa dotyczące kwestii podatkowych lub bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
 • posiadać bazę transportową
 • posiadać co najmniej jeden pojazd

Ile kosztuje licencja na przewóz rzeczy do 3,5 tony dla firm?

 • 4000 zł – licencja na 5 LAT / 8000 – licencja na 10 LAT
 • 440 zł – 1 wypis do licencji 5 LAT / 880 – 1 wypis do licencja 10 LAT
 • 1000 zł – zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika

Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu licencji transportowej do 3,5 tony dla firm lub masz jakiekolwiek pytania w tej sprawie, służymy pomocą. Zadzwoń pod podany niżej nr telefonu lub napisz maila na adres bos@mbos.cc.

Oferta dotycząca uzyskania / odnowienia Licencji Międzynarodowej dla firm do 5 lat lub 10 lat:

 • 500 zł (netto) – pomoc w uzyskaniu / odnowieniu licencji międzynarodowej – stawka do 5 pojazdów (powyżej cena do ustalenia)
 • 100 zł (netto) – pomoc w uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika (licencja transportowa krajowa) niezbędnego do odnowienia licencji międzynarodowej w przypadku nie posiadania licencji krajowej

Oferta dotycząca zabezpieczenia do licencji dla firm w formie polisy zgodniej z art. 7 rozporządzenia WE 1071/2009

 • 230 zł / pojazd – podstawowa polisa na 1 pojazd – 1800 EUR
 • 210 zł / pojazd – od 2 do 5 pojazdów
 • 190 zł / pojazd – od 6 do 10 pojazdów
 • powyżej 10 pojazdów możliwość negocjacji stawki

W przypadku otrzymania korzystniejszej oferty zawsze jesteśmy w stanie przedstawić niższą ofertę od konkurencji – ZADZWOŃ, PORÓWNAJ I SPRAWDŹ!

Gwarantujemy Państwu szybkie załatwianie spraw ponieważ znajdujemy się w tym samym budynku co GITD / Biuro ds. Transportu Międzynarodowego

1) W zakres naszej usługi związanej z uzyskaniem/odnowieniem Licencji Transportowej wchodzi bezbłędne skompletowanie wszystkich dokumentów wymaganych do uzyskania licencji, złożenie wniosku licencyjnego, monitorowanie całego przebiegu sprawy oraz odbiór licencji i wysyłka do Państwa. Jeśli chodzi o czas załatwienia licencji na transport międzynarodowy, to orientacyjny termin wynosi 15 – 30 dni roboczych i może ulegać zmianie w zależności od okresu w jakim składany jest wniosek. Wszystkie formalności możemy załatwić drogą elektroniczną oraz pocztową bez konieczności Państwa przyjazdu do Warszawy. W razie zainteresowania prosimy o kontakt.

W razie potrzeby posiadamy również kontakty do osób posiadających certyfikat kompetencji zawodowych. Nasze usługi skierowane są do firm transportowych.

2) W razie zainteresowania samą polisą zgodną z art. 7 rozporządzenia WE 1071/2009 proszę o kontakt z nami pod numer tel. 508 920 606, 517 104 565, e-mail: ubezpieczenia@mbos.cc lub pobranie ankiety z naszej strony i przesłanie jej do nas na e-mail, a my przygotujemy wstępną umowę do polisy. Oferujemy również doręczenie (bezpłatnie) polisy do Biura ds. transportu międzynarodowego bez konieczności Państwa przyjazdu.

Kontakt w sprawie licencji transportowej dla firm:

3.6/5 - (8 votes)
2024Copyright © F.H.U. "BOS" S.C | RODO i Polityka Prywatności | Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Adimo.pl