Jak zostać zawodowym kierowcą TIRa? Jak kształtują się zarobki kierowcy? Pomimo pewnych przeszkód w życiu osobistym jakie stwarza ta praca, prowadzenie wielkich pojazdów ma w sobie jakiś magnes, dzięki któremu coraz to nowe osoby decydują się na dołączenie do grona kierowców. W tym artykule podpowiemy jakie warunki trzeba spełnić by zostać zawodowym kierowcą TIR-a.
Kierowanie samochodem ciężarowym – wymagania
Co trzeba zrobić by zasiąść za kierownicą auta ciężarowego? Przede wszystkim niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C, alternatywnie C+E. Na czym polega różnica między tymi dwiema kategoriami? Pierwszy typ uprawnień pozwala na prowadzenie każdej ciężarówki (czyli auta którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3.5 tony), a drugi jest niezbędny do jazdy z przyczepą.
To jednak nie wszystko. Kandydat na kierowcę musi także posiadać szereg cech, które pozwolą mu na bezpieczne prowadzenie tak ciężkiego pojazdu. Niezbędne zatem jest przejście badań lekarskich oraz psychologicznych, co pozwoli na potwierdzenie czy dany kandydat rzeczywiście jest w stanie wykonywać tę pracę.
Zawodowe prawo jazdy
Aby zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdu ciężarowego kandydat musi spełniać następujące wymagania:
- Posiadać prawo jazdy kategorii B
- Mieć ukończone co najmniej 18 lat
- Ukończony kurs teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kategorii C
- Ukończony kurs teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kategorii E (dodatkowo)
- Ukończony kurs i pozytywna ocena z egzaminu z kwalifikacji wstępnej
Kierowca posiadający powyższe uprawnienia może już poszukiwać pracy na stanowiskach związanych z przewozem towarów samochodami ciężarowymi.
Świadectwo kwalifikacji zawodowej
Czym właściwie jest wspomniane w poprzednim akapicie świadectwo kwalifikacji zawodowej? Krótko mówiąc, jest to swoiste prawo do wykonywania zawodu, niezbędne do tego aby dana osoba mogła pracować zarobkowo jako kierowca ciężarówki.
Samo zdobycie uprawnień do prowadzenia pojazdów to jeszcze nie wszystko. Warto pamiętać o tym, że co 5 lat ma miejsce okresowa weryfikacja uprawnień, składająca się z badań lekarskich oraz psychologicznych, a także z 35-godzinnego szkolenia teoretycznego. Co ważne, nie ma tu konieczności zdawania jakichkolwiek egzaminów – do odnowienia świadectwa kwalifikacji zawodowej wystarczy jedynie uczestnictwo w szkoleniach.
Regularne odnawianie ważności tych dokumentów dotyczy każdego, kto posiada uprawnienia. Nie ma tu znaczenia czy dana osoba cały czas pracuje jako kierowca czy też od czasu uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej ani razu nie zasiadła za kierownicą pojazdu ciężarowego. Udział w szkoleniach jest niezbędny do utrzymania uprawnień.
Ile zarabia kierowca tira?
O tym jak bardzo poszukiwani są kierowcy C+E, nawet bez doświadczenia, najlepiej niech świadczy fakt, że wiele polskich firm transportowych poszukuje pracowników poza granicami kraju. Doskonale o tym wiemy – regularnie pomagamy w uzyskiwaniu pozwoleń na pracę dla cudzoziemców, a ogromna liczba ogłoszeń w języku rosyjskim lub ukraińskim idealnie obrazuje to zapotrzebowanie. W związku z tak ogromnym popytem kierowca TIR-a może liczyć na relatywnie niezłe zarobki.
Ile zarabia osoba prowadząca ciężarówkę? Kierowca z prawem jazdy C+E bez doświadczenia może liczyć na co najmniej 2000 zł brutto miesięcznie – jest to kwota obowiązująca w przypadku transportu krajowego, najczęściej związanego z jazdą po własnej okolicy. Oczywiście, stawka ta może się zmieniać, w zależności od firmy czy regionu kraju.
Z kolei w przypadku transportów międzynarodowych stawki są kilkukrotnie wyższe – dochodzą do nich bowiem jeszcze diety za wykonywanie pracy poza granicami kraju. W takiej sytuacji pensja może dochodzić nawet do 5-6 tysięcy złotych miesięcznie.
Zarobki kierowcy zdają się być kuszące, ale z jakimi kosztami wiąże się uzyskanie takich uprawnień? Kurs kwalifikacji wstępnej to około 5-7 tysięcy złotych. Do tego dochodzą jeszcze ceny kursu na prawo jazdy, samego egzaminu oraz wydania dokumentów.