Od lutego 2022 r., w transporcie nastąpiły dość duże zmiany. Zmiany te dotyczą przede wszystkim sposobu delegowania kierowców co jest szczególnie istotne i odczuwalne finansowo dla przedsiębiorców, ponieważ zwiększyły się dość znacznie koszty pracownicze. Główne zmiany dotyczą przede wszystkim likwidacji diet wypłacanych kierowcom, wykonującym transport międzynarodowy. Dokładna wykładnia prawna znajduje się w art. 21b ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców.

– Kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § ustawy kodeks pracy.

Treść ww. artykułu mówi nam wprost o tym, że kierowcom wykonującym obowiązki służbowe poza granicami naszego kraju nie należą się należności w postaci diet i ryczałtów za nocleg z tytułu ich wykonywania. Natomiast kierowcom, którzy wykonują podróże krajowe należności takie już się należą.

Zmiany te wynikają z wprowadzonego słynnego już pakietu mobilności, który wprowadzony został dyrektywą Parlamentu Europejskiego (PE) i Rady (UE) 2020/1057 z dnia 15 lipca 2020r., która to z kolei zaimplementowana została do naszego prawa właśnie w drugim miesiącu naszego roku. Myślę, że nie jest konieczne zagłębianie się w powody takich rozwiązań, ponieważ sprawa stała się  faktem. Bardziej zainteresowanych i dociekliwych zapraszam do przestudiowania powyższych aktów prawnych. Dla nas przedsiębiorców ważne jest jakie zmiany nastąpiły i do nich trzeba się dostosować.

W obecnej sytuacji prawnej kierowcy są traktowani jako pracownicy delegowani zgodnie z ww. pakietem mobilności i będzie im naliczana dodatkowa płaca zagraniczna lub sektorowa – jak kto woli – w ściśle określonych przypadkach. Jakie to przypadki? O tym poniżej.

Kierowcy wykonujący transport bilateralny tzw. dwustronny. Czyli z Polski do innego państwa członkowskiego oraz wykonujących tranzyt przez inne państwo członkowskie nie będą objęci delegowaniem, czyli naliczaniem płacy sektorowej. Natomiast kierowcy wykonujący transport kabotażowy oraz cross trade będą objęci delegowaniem i będzie im naliczana płaca sektorowa.

Powstaje pytanie, które odcinki zaliczać jako delegowane aby właściwie naliczać płace sektorowe? O tym w następnym wpisie.

5/5 - (1 vote)
2024Copyright © F.H.U. "BOS" S.C | RODO i Polityka Prywatności | Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Adimo.pl